ماهی زینتی آنجل(فرشته ماهی)

ماهی زینتی آنجل(فرشته ماهی)

آنجل یا فرشته ماهی یکی از زیبا ترین ماهیهای  زینتی آب شیرین محسوب میشوند.آنجل ها دارای انواع متعددی هستند.
در آکواریوم محتوی آنجل قراردادن سنگریزه های تیز و لبه دار و حتی ماهیانی که باله نوک تیز دارند توصیه نمیشود.

نام عمومی: Angel Fish

نام علمی: Pterophyllum Scalare

خانواده: سیکلید ها

دسته: آب شیرین, آنجل یا فرشته ماهی یکی از زیبا ترین ماهیهای  زینتی آب شیرین محسوب میشوند.آنجل دارای انواع متعددی هستند. آنجل چشم قرمز آنجل ببری آنجل سفید ،آنجل نیم تنه مشکی ،آنجل مشکی ،آنجل باله بلند دودی ،آنجل باله بلند سفید، آنجل سفید و… که در دو دسته گیاهی و گوشتی موجود می باشد.

شرایط آب: دمای آب بین ۲۲-۲۶ و Ph آن بین ۶/۸-۷/۵ باشد.

شرایط نگهداری در آکواریوم :
باید یک آکواریوم متوسط با حداقل ارتفاع ۵۰cm باشد و از گیاه در آن استفاده نمود ،مناسب ترین گونه گیاهی مورد استفاده در این آکواریوم واریته-های والیسنریا است. در آکواریوم محتوی آنجل قراردادن سنگریزه های تیز و لبه دار و حتی ماهیانی که باله نوک تیز دارند توصیه نمیشود، زیرا باله های بلند این ماهیان ممکن است خراش برداشته و به سرعت در معرض عوامل قارچی و پوسیدگی قرار گیرد. بهتر است از تخته سنگهایی به ارتفاع آکواریوم و عرض ۵ سانتی برای تخم ریزی استفاده نمود.
 تکثیر:
برای انتخاب ماهی های مولد خوب باید تعدادی از آنجل های جوان شاداب سرحال وبدون نقص باله ها و عضو را بصورت گروهی در شرایط عالی نگهداری کرد و از بین آنها جفت ها را برای تکثیر و پرورش جدا نمود.
در یک گروه آنجل ها برای انتخاب جفت حرکات و رقص های مخصوصی را انجام میدهند. با سرعت بطرف جفت مورد علاقه حرکت کرده و به نظر میرسد ضرباتی به هم وارد میکنند ولی اینگونه نیست ابراز علاقه و دعوت به جفتگیری و تمایل به یک دیگر را با این حرکات به نمایش میگذارند.ادامه این رقص ها و حرکات به انتخاب جفت منجر خواهد شد.آنوقت که جفت یکدیگرند را پذیرفته حرکات به طور منظم و دقیق میشود انها به تمام نقاط آکواریم سرکشی کرده تا بلاخره مکان مناسب که یکی از همان تخته سنگ ها است را برای تخم ریزی را انتخاب کرده و شروع به تمیز کردن آن مکان می نمایند.
چنانچه ماهی های دیگر دخالت کنند با عکس العمل شدید آنها مواجه خواهند شد و گاهی ضرباتی هم خواهند خورد.
آنجل های جفت شده با لبه های مکنده شان و لرزش های مخصوص منطقه ای را بر روی تخته سنگ برای تخمهایشان بدقت تمیز می کنند در اینحالت بهتر است بآرامی آنها را به یک آکواریوم آماده که از قبل تدارک دیده اید انتقال دهید بهتر است از تخته سنگ های مشابه استفاده نمایید زیرا موقعی که تخت سنگ دارای تخم ها را خارج نمایید از سنگ مشابه استفاده نمایید و جفت از نبود محل تخمها عصبانی نشود.
گاهی دیده شده آنجل های جفت شده محل های نامناسب برای تخم ریزی انتخاب نموده اند در آنصورت اگه برای اولین بار تخم ریزی می کنند باید اجازه دهید در همان محل تخم ریزی کنند در غیر اینصورت قهر خواهند کرد و برای مدت طولانی تخم ریزی نخواهند کرد.
آنجل های جوان جفت شده اگر به خوبی تغزیه شوند. معمولا بین ۸الی ۱۵ روز یک بار تخم ریزی میکنند آنجل ها در موقع تخم ریزی لوله های مخصوصی از بدنشان خارج میشود که معمولا لوله تخمدان ماهی ماده حداکثر تا ۲ میلیمتر بیرون می آید و لبه آن گرد و پهن است. و لوله اسپرم ماهی نر حداکثر تا ۱میلیمتر بیرون می آید که لبی آن زوکی شکل و کوچک است.
بعد از بیرون آمدن لوله ها تخم ریزی در محلی که از قبل انتخاب و تمیز شده است شروع میشود ماهی ماده با نزدیک شدن به صورت زاویه ای و با لرزش مخصوصی تخمهایش را بصورت زنجیر و ردیفی بر روی تکه سنگ میچسپانند. پشت سر ماهی نر فعلیت می کند و با رها ساختن اسپرم بر روی تخمها آنها را باور میسازد .بعد از حداکثر ۲ساعت تخم ریزی تعداد زیادی تخم بر روی تکه سنگ چسپیده خواهد شد و در آخر تخم ریزی تمام خواهد شد.بهتر است بآرامی تخمها را با سنگش به آکواریومی که دارای شرایط لازم و از قبل آماده شده است انتقال بدهید و به جای آن تکه سنگ تخمها که برمیدارید یک عدد تکه سنگ مشابه به جای آن قرار دهید که جفت آنجل از نبودن سنگ تخمها عصبانی نشود.

 

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. noemail
    ۲:۴۴ ۱۳۹۷/۰۹/۰۹

    سلام .میشه این ماهی رو با ماهی گورامی بهشتی و گیاه های دم گربه ای و شویدی نگه داش؟