ماهی زینتی گوپی

ماهی زینتی گوپی

ماهی زینتی گوپی از ماهیان فعال و پر جنب جوش است و نه تنها با یکدیگر بلکه با سایرین بسیار مسالمت آمیز است، همه چیز خوارهستند،هم ازغذاهای گیاهی هم جانوری تغذیه می کنند.

نام عمومی:
ماهی زینتی گوپی (Guppy)

نام علمی:
(Pdecilia reticulate (Lebistes reticulatus

خانواده:
Poeciliidae

دسته:
آب شیرین و آب شور،سرد آبی و گرم آبی

زیستگاه اصلی:
رودخانه های لب شور و شیرین شمال برزیل ،گویانا،جزایر باربادوس و ترینیداد

خلقیات:
رفتار این ماهیان فعال و پر جنب جوش نه تنها با یکدیگر بلکه با سایرین بسیار مسالمت آمیز است.

 ماهی گوپی

دسته غذایی:
گوپی ها همه چیز خوارهستند،هم ازغذاهای گیاهی هم جانوری تغذیه می کنند.انواع مختلف غذاهای پولکی،غذاهای زنده ای همچون آرمیتا،دافنی،سیکلوپس،نوزاد حشرات،کرم های خونی،شیشه ای و توبیفکس را مشتاقانه می پذیرند.
در ضمن از حذف وعده های غذایی این ماهیان جداً بپرهیزید.

شرایط آب:
این ماهی در انواع شرایط آب ها وضعیت مطلوب خود را حفظ می کند.دمای نگهداری  تکثیر این ماهی بین ۲۰تا۲۷ درجه سانتی گراد است. اما دمای  ۱۸ درجه سانتی گراد را هم تحمل میکنند ولی دمای کمتر از ۱۰ درجه حیات این ماهی را به خطر می اندازد. PH در حد خنثی ۶٫۵ تا ۷ و درجه سختی کمتر از ۲۵ (بین ۶ تا ۱۰) درجه برای آن ها ایده آل است.سختی آب خیلی مهم نیست،اما مقادیر اضافی مواد معدنی محلول مطلوب این ماهی نیست.

شرایط نگهداری در آکواریوم:
گوپی نیاز به شرایط قوف العاده ای ندارد و می توانید به راحتی آن ها را در آکواریوم هایی با ابعاد کوچکتر نگه داری کنید.یک آکواریوم در ابعاد متوسط (۴۰تا۸۰لیتر) مناسب و اقتصادی است.تراکم از رشد ماهی جلوگیری می کند،در ضمن تعداد خیلی کم ماهی نیز در آکواریوم بزرگ کاری بیهوده است.هوادهی نقش مهم به خصوص در آکواریوم های متراکم دارد.
گوپی به دلیل صلح جو بودن همیشه گزینه مناسبی برای یک آکواریوم با اجتماع ماهیان دیگر می باشد.به دلیل تعقیب گریز ماده بوسیله نر ها(به منظور جفتگیری)بهتر است تعداد ماده نسبت به نر بیشتر باشد.نرها باله های بلندی دارند،بنابراین نباید با گونه های مهاجم و شکارگر نگهداری شوند.
برای تکثیر و پرورش بهتر این ماهی بهتر است آن را جدا از ماهیان دیگر نگهداری کنید.

تکثیر:
قابلیت باروری گوپی بسیار بالاست جفتگیری درگوپی ها یک فرایند پیچیده است که نقش ماهی نر پررنگ تر است.جفتگیری همیشه موفق نیست ببنابراین این مراسم چندین بار تکرار می شود. یک جفتگیری موفق حدود۵ثانیه به طول می انجامد.پس از جفتگیری می توانید نر را خارج کنید. سلول های اسپرم در مجرای تناسلی ماده حفظ و قابلیت باوری چندین باره تخم ها را دارند.با توجه به دما و سایر شرایط همچون نور و غذا،دوره بارداری ۴ تا ۶ هفته است.
با توجه به اندازه و سن یک گوپی ماده ،می توان تعداد ۲۰ تا ۱۰۰ نوزاد انتظار داشت.نوزادن در فواصل زمانی چند ثانیه تا دقیقه متولد می شوند و به سمت کف آکواریوم سقوط می کنند. بچه ماهیان پس از تولد توانایی مراقبت از خود را دارند اما حضور آن ها در کنار والدین تداعی کننده یک طعمه لذیذ است.

قابلیت باروری گوپی بسیار بالا , تکثیر و پرورش

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. مریم
    ۶:۳۷ ۱۳۹۷/۰۹/۱۶

    سلام چه غدایی به بچه کوپی هام بدم که زود تر بزرگ بشه