ماهی زینتی اسکار

ماهی زینتی اسکار

ماهی زینتی اسکار  را با ماهی های هم نوع و دیگر ماهیان خانواده سیکلیده ها می توان نگهداری کرد،گوشت خوار گوشت خوار  و زنده خوار  هستند،ماهی اسکار علاقه مند به حفر بستر است.

 

نام عمومی:
Oscar velvetcichlid

نام علمی:

Astronatus ocellatus

خانواده:
سیکلیده

دسته:
آب شیرین گرم آبی

زیستگاه:
رودخانه آمازون

شرایط زندگی:
ماهی اسکار را با ماهی های هم نوع و دیگر ماهیان خانواده سیکلیده ها همانند پرت و سورم و تگزاس و دیگر گونه های این خانواده به شرط انکه هم جثه با همدیگر باشند به راحتی میتوان نگهداری کرد.

دسته غذایی:
گوشت خوار  و زنده خوار هستند مثل: کرم های خاکی ماهیان کوچک تکه های گوشت وقلب گوساله.

                                                           

خلقیات:
آنها شبیه بچه ای ۲ساله اند که اگر چیزی روال عادی خود را طی نکند قهرمیکنند و تا وقتی که همه چیز طبق خواسته شان نشود،قلمرو طلب هستند.
با ماهیان کوچک تر درگیر میشوند.

شرایط آب:
ماهی اسکار بهتر است در  ph حدود ۵/۷ سختی حدود ۱۰-۱۵ درجه و در دمای حدود  ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

شرایط نگهداری در آکواریوم:
ماهی اسکار در آکواریوم تا ۲۵ سانتی متر رشد کند . بهتر است در یک اکواریوم با اندازه ۴۵/۴۵/۸۰ نگهداری شود. یک جفت اسکار بالغ را در مخزن با ظرفیت ۲۰۰ لیتر قرار دهید.
چندین تخنه سنگ بزرگ در دسترس این ماهیان قرار دهید تا در صورت لزوم نر یا ماده مکانی برای پنهان شدن داشته باشند.ماهی اسکار علاقه مند به حفر بستر است،بنابراین توصیه میشود که بستر آکواریوم از یک لایه نازک شن و سنگریزه نرم در صورت امکان با برخی گونه های مقاوم گیاهان پوشیده شود.

تعویض منظم آب بخشی از سلامتی ماهی رو تضمین میکند.این ماهی بسیار پر خور  و با تولید مدفوع زیاد است پس وجود یک فیلتر مکانیکی بسیار قوی، ضروری است.

 

                                                     شرایط نگهداری ماهی اسکار در آکواریوم ماهی زینتی Oscar-fish

تکثیر:
 شناسایی نر و ماده ماهی اسکار کار دشواری است باله های نر اندکی بزرگتر و بخش قرمز طرفین بدنش بزرگتر است.تنها روش مطمئن مقایسه مجاری تخم ریزی نر و ماده این ماهی در زمانی است که انها اماده تخم ریزی میشوند.مجاری تخم ریزی نر در مقایسه با ماده باریکتر و نوک تیز تر است.
جفت گیری اسکارها به شدت متفاوت است.
دربرخی موارد جفت ها با هم بسیار سازگارند اما در بیشتر نرها و گاها حتی در ماده ها نیز خشونت دیده می شود،پیش بینی محل تخم ریزی یک جفت کار دشواری است،اما به طور کلی یک تخته سنگ صاف از این نظر در اولویت است.
تخم ریزی به این صورت است که ماده در محل مناسب قرار گرفته و شکم خود را به بستر می مالد،پس از دقایقی تخم ها به بیرون ریخته و نر نیز به دنبال ان با  اسپرم ریزی،آن ها را باور می کند.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *